کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

تعدا بازدید : 12991

کابینت آشپزخانه یکی از عناصر بسیار تاثیرگذار در بهبود و یا حتی پایین آمدن کیفیت دکوراسیون آشپزخانه است. برای طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. هنگام خرید کابینت آشپزخانه باید انواع مدل ، طرح کابینت آشپزخانه و جنس های موجود در بازار را کامل بررسی کنید و سپس برای خرید اقدام کنید. با خواندن این مطلب شما اطلاعات کاملی از انواع جنس و مدل کابینت آشپزخانه و هزینه های آن بدست خواهید آورد.

 

مهمترین مطالبی که در این مقاله میخوانید :

 

انواع جنس و مدل کابینت آشپزخانه

3 نکته مهم و بسیار کاربردی در طراحی کابینت آشپزخانه

هزینه اجرای کابینت آشپزخانه چقدره؟

انجام پروژه طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه چقدر زمان میبره؟

چرا شرکت طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه تکساز کابینت را انتخاب کنم؟

 

 

 

 

انواع جنس و مدل کابینت آشپزخانه و ویژگی‌های آن‌ها 

 

کابینت‌های آشپزخانه را می‌توان بر اساس معیارهای مختلفی از جمله جنس ، طرح ، سبک ، رنگ بررسی کرد. اما یکی از حیاتی‌ترین مسائل در این خصوص شناخت انواع جنس کابینت آشپزخانه می‌باشد. امروزه کابینت‌ها با استفاده از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. به دلیل اهمیت این موضوع قصد داریم در ادامه شما را با انواع جدیدترین کابینت آشپزخانه از نظر جنس آشنا کنیم. همچنین برخی از ویژگی‌ها و نکات مهم را در خصوص هر کدام از این کابینت‌ها ارائه خواهیم کرد.

 

کابینت آشپزخانه ام دی اف 

 

یکی از انواع بسیار پر طرفدار کابینت آشپزخانه، کابینت MDF می‌باشد. کابینت ام دی اف به دلایل مختلفی بسیار مورد توجه افراد است. یکی از این دلایل قیمت مناسب و به نسبت پایین‌تر از دیگر انواع کابینت می‌باشد. از جمله موارد دیگری که در خصوص این نوع کابینت می‌توان به آن اشاره کرد، قابلیت شست‌وشو و مقاومت نسبی در برابر رطوبت است. اما این مقاومت تنها در شرایطی وجود دارد که ورق ملامینه‌ی روی آن سالم باشد. چنان‌چه خدشه‌ای به این قسمت وارد شده باشد، امکان آسیب‌پذیری ام‌دی‌اف در مقابل رطوبت بسیار بالا می‌رود.

 

کابینت آشپزخانه ام دی اف

کابینت ام دی اف

 

طراحی کابینت ام دی اف مزایا و معایب مختلف دیگری نیز دارد. یکی از مزایای مطرح در این نوع کابینت، عدم تغییر شکل و تاب برنداشتن بدنه آن می‌باشد. همچنین از نقاط قوت دیگر کابینت‌های ام‌دی‌اف تنوع بالا در رنگ و همچنین طرح‌های آن می‌باشد که امکان انتخاب گزینه‌های متنوعی را به خریداران می‌دهد.

یکی از معایبی که در برخی از موارد برای این کابینت برشمرده می‌شود، شل شدن مهره‌ها می‌باشد. اما با نگهداری درست می‌توان شاهد طول عمر بسیار بالای کابینت ام دی اف بود. این کابینت‌ها در برابر ضربه مقاوم هستند. اما این نکته را نیز در خاطر داشته باشید که کابینت‌های ام دی اف به حرارت حساسیت دارند و ممکن است با قرار گرفتن در معرض گرما دچار تغییر رنگ شوند.

 

کابینت آشپزخانه روکش چوب 

 

طرح‌های کلاسیک و به‌ویژه طرح چوب، یکی از طرح‌های مورد علاقه‌ی اغلب افراد می‌باشند. اما یکی از معضلات موجود در این زمینه، قیمت بالای چوب و هزینه‌ی بسیار زیاد تمام شده برای ساخت کابینت از چوب طبیعی می‌باشد.

راه‌حلی که در این راستا مطرح شده است و تا حد زیادی توانسته نیاز افراد را برطرف سازد، ساخت کابینت روکش چوب است. کابینت روکش چوب معمولاً از دو نوع روکش طبیعی و مصنوعی ساخته می‌شود. روکش‌های طبیعی از درخت‌های مختلفی نظیر بلوط، افرا، راش و گردو ... به دست می‌آیند.

 

کابینت آشپزخانه با روکش چوب

کابینت با روکش چوب

 

البته این نوع کابینت‌ها نیز مزایا و معایب خاصی را دارا می‌باشند. برای نمونه می‌توان به فضای دلنشین و کلاسیک و صمیمی ایجاد شده توسط این کابینت‌ها به عنوان یکی از نقاط قوت مثال زدنی آن‌ها اشاره کرد. در مقابل شاهد عدم مقاومت بالای این نوع کابینت‌ها در مقابل رطوبت و همچنین حرارت هستیم.

نظافت کابینت‌های روکش چوب کمی دردسرساز است. یکی از دلایل اصلی این امر حساسیت در برابر رطوبت است. همچنین ممکن است استفاده از مواد شوینده نیز برای این کابینت‌ها آسیب‌رسان باشد.

از طرفی کابینت‌های روکش چوب استعداد تغییر شکل پس از مدت زمان معینی را دارند. این مسئله به‌ خصوص زمانی بیشتر رخ می‌دهد که وزن زیادی از مواد در آن‌ها نگهداری شود.

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس 

 

کابینت‌های هایگلاس نوع دیگری از کابینت‌های محبوب می‌باشند. این نوع کابینت تنها در بخش روکش با کابینت ام دی اف متفاوت است. به این معنا که بخش داخلی این نوع کابینت همان ام دی اف است، اما روکش متفاوتی بر روی آن کار شده است.

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس

کابینت هایگلاس

 

کابینت هایگلاس سطحی بسیار صیقلی دارد. این مسئله سبب انعکاس نور مناسب و روشنایی بیشتر آشپزخانه می‌شود. کابینت هایگلاس راحت‌تر از کابینت روکش چوب تمیز می‌شود و این مسئله به دلیل سطح صاف آن است.

 

کابینت آشپزخانه فلزی 

 

کابینت‌های فلزی که در گذشته استفاده از آن‌ها رواج فراوانی داشت، یکی از ارزان‌ترین مدل‌ کابینت آشپزخانه می‌باشند. این نوع کابینت به دلیل قابلیت ایجاد طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، امکان هماهنگی با انواع دکوراسیون را داشته و دست مشتری را در انتخاب باز می‌گذارد.

 

کابینت آشپزخانه فلزی

کابینت آشپزخانه فلزی

 

استحکام در کابینت‌ فلزی یکی از نقاط قوت می‌باشد. اما این استحکام و تغییر شکل معمولاً تنها در برابر نیروی وارد شده می‌باشد. چرا که در برابر عواملی نظیر رطوبت و همچنین حرارت، این نوع کابینت‌ها نیز آسیب‌پذیر می‌باشند. لذا باید در نگهداری از این نوع کابینت کوشا بوده و اجازه ندهید رطوبت بر روی بدنه‌ی آن باقی بماند. همچنین در صورت آسیب دیدن لایه‌ی رویی باید نسبت به تعمیر آن اقدام کنید تا کابینت از نقطه‌ی مورد نظر شروع به زنگ زدن و پوسیدگی نکند. البته این آسیب‌پذیری به نوع فلز به کار رفته در کابینت بستگی دارد.

 

کابینت آشپزخانه ممبران 

 

کابینت ممبران در واقع نوعی پیشرفته‌تر و جذاب‌تر از کابینت‌های ام دی اف و چوب است. در حقیقت در کابینت‌های ممبران شاهد طراحی‌های ویژه و برجسته بر روی بدنه کابینت هستیم. این طراحی‌ها به صورت تراشکاری و غالباً به کمک دستگاه CNC بر روی چوب‌های ام‌دی‌اف کار می‌شوند.

 

کابینت آشپزخانه ممبران

کابینت آشپزخانه ممبران

 

کابینت‌ ممبران نیز هم‌چون دیگر انواع کابینت‌ها از دو لایه‌ی مغزی و روکش تشکیل می‌شوند. مغزی این کابینت همان ام‌دی‌اف پرداخت شده می‌باشد و روکش روی آن عموماً از پی‌وی‌سی ساخته می‌شود. وظیفه این روکش حفاظت از بدنه‌ی کابینت در مقابل عوامل مخرب بیرونی است.

 

کابینت آشپزخانه وکیوم

 

کابینت آشپزخانه وکیوم را می‌توان همان کابینت ممبران دانست. در حقیقت فناوری وکیوم ممبران نوعی از فناوری پیاده‌سازی روکش بر روی قطعات و تخته‌های چوبی می‌باشد. گاهی افراد به اشتباه تصور می‌کنند که این دو نوع کابینت با یکدیگر تفاوت دارند.

 

کابینت آشپزخانه وکیوم

کابینت آشپزخانه وکیوم

 

کابینت وکیوم چیست؟ آیا درباره کابینت‌های وکیوم چیزی می‌دانید؟ 

 

کابینت آشپزخانه پی وی سی

 

این نوع کابینت آشپزخانه همان‌طور که از نامش پیداست، از PVC ساخته می‌شود. امروزه پی‌وی‌سی به عنوان مواد اولیه در صنایع مختلفی به کار می‌رود. استفاده از پی‌وی‌سی در کابینت اغلب محدود به فضای اطراف ظرف‌شویی می‌شود. اما گاهی ممکن است از ورق‌های پی‌وی‌سی برای ساخت کل کابینت نیز استفاده شود.

 

کابینت آشپزخانه پی وی سی

کابینت آشپزخانه پی وی سی

 

پی‌وی‌سی در حقیقت نوعی پلاستیک فشرده با استحکام بالاست. از طرفی به دلیل ضدآب بودن این ماده کاربرد آن بسیار در ساخت کابینت‌ها و کمدهای آشپزخانه، استخر، حمام و سرویس بهداشتی رواج دارد.

استفاده از این کابینت پی وی سی مزایای مختلفی را با خود به همراه دارد. این مزایا شامل مواردی چون وزن مناسب، ضد خش بودن، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت، قابلیت شست‌وشو و ... می باشند. 

 

کابینت آشپزخانه انزو

 

کابینت انزو در واقع نوعی از کابینت است که توسط شرکت Zentique که یک شرکت ایتالیایی‌ست تولید می‌شود، شباهت زیادی به کابینت وکیوم دارد. این نوع کابینت نیز بر همان اساس تولید می‌شود. اما تفاوت عمده‌ای که در این کابینت با کابینت وکیوم (ممبران) وجود دارد، قطر بیشتر MDF و روکش آن می‌باشد.

 

کابینت آشپزخانه انزو

کابینت آشپزخانه انزو

 

البته این نکته نیز گفتی‌ست که کابینت‌های انزو تنها به رنگ سفید براق تولید می‌شوند. این درحالی‌ست که در کابینت‌های وکیوم شاهد تنوع رنگی هستیم.

کابینت‌ انزو انواع مختلفی از قبیل «کابینت انزو پولیشی»، «کابینت انزو پلی اورتان» و «کابینت انزو پلی استر» دارند.

 

کابینت آشپزخانه چوبی

 

ظرافت و زیبایی کابینت چوبی بر هیچ کس پوشیده نیست. کابینت چوبی همانطور که از اسمش پیداست از چوب کاملا طبیعی ساخته می شود و به دلیل وجود بافت و تنوع ظریف و بی نظیری که دارد، انتخابی عالی برای دکوراسیون داخلی به شمار می آید. کابینت های چوبی ویژگیهای منحصر به فردی دارند و مهمترین آن، توانایی فوق العاده برای ایجاد فضایی مدرن و خاص و در عین حال گرمابخش در فضای آشپزخانه می باشد.

 

کابینت آشپزخانه چوبی

 

دوام، مقاومت و زیبایی سحرانگیز از مزایای مهم کابینت چوبی محسوب می شود و در مقابل آنها بسیار گران قیمت هستند و مراحل تولید و نصب آن بسیار زمانبر می باشد. کابینت های چوبی از گونه های مختلفی نظیر بلوط، گیلاس، افرا، گردو، کاج و ... تولید و ساخته می شوند و برای آشپزخانه های کلاسیک و روستیک مناسب تر هستند.

 

3 نکته مهم و بسیار کاربردی در طراحی کابینت آشپزخانه

 

فضای آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نقش آن در جذابیت و زیبایی خانه غیر قابل انکار است. در این میان جایگاه کابینت در اولویت قرار دارد و روح و جان را به محیط آشپزخانه می بخشد. کابینت ها گرانترین عنصر آشپزخانه هستند، بنابراین لازم است قبل از خرید دقت کافی را داشته باشید و با توجه به سبک، نوع طراحی و تم آشپزخانه یک انتخاب شایسته را انجام بدهید. زیرا کابینت آشپزخانه به دلیل کارایی و جلوه ی بصری در نگاه اول چشم ها را به خود خیره می کند.

برای طراحی کابینت آشپزخانه باید جوانب مختلفی را در نظر داشت. پارامترهای متعددی در این زمینه وجود دارند که هر کدام تاثیر ویژه‌ای بر بالا رفتن کیفیت کابینت می‌گذارند. عکس این مقوله نیز صادق است و در صورت عدم توجه به این پارامترها بی‌شک شاهد افت چشم‌گیری در کارایی و زیبایی کابینت‌های طراحی شده خواهیم بود. اما این پارامترها کدامند؟ در ادامه با برخی از مهم‌ترین عوامل موثر در این زمینه آشنا خواهیم شد.

 

4 نکته مهم و بسیار کاربردی در طراحی کابینت آشپزخانه

 

1. توجه به معماری آشپزخانه در طراحی کابینت

 

یکی از نکات مهم در طراحی کابینت توجه به المان‌های موجود در آشپزخانه است. از جمله‌ی این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

1. کف‌پوش

نوع و رنگ کف‌پوش باید مورد توجه قرار بگیرد. انواع کف‌پوش‌ها نظیر پارکت، سرامیک و ... و رنگ آن‌ها ما را در انتخاب جنس و رنگ کابینت محدود خواهند کرد و انتخاب اشتباه سبب عدم هماهنگی بین این عناصر و در نهایت خروجی نامطلوب خواهد شد.

2. پوشش دیوارها

طرح کار شده بر روی (جنس و رنگ و طرح‌ها) دیوارها نیز یکی از مقوله‌های مهم در انتخاب رنگ و جنس کابینت می‌باشد.

3. سقف

باید به سقف و نوع نورپردازی آن نیز توجه کافی شود. البته ناگفته نماند که وجود پنجره نیز در آشپزخانه تاثیر به ‌سزایی در طراحی کابینت و پارتیشن‌بندی آن دارد.

4. ابعاد آشپزخانه

اندازه‌ی آشپزخانه (طول و عرض و ارتفاع) نیز به خودی خود بر ساختار کابینت‌ها تاثیر مستقیمی می‌گذارند.

 

2. تاثیر قرارگیری لوازم در طراحی کابینت آشپزخانه 

 

یکی از نکات مهم در طراحی کابینت، در نظر گرفتن فضاهای استاندارد برای المان‌هایی نظیر اجاق گاز، یخچال، هود و ... می‌باشد. نحوه‌ی قرارگیری این المان‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است. فاصله استاندارد بین اجاق گاز و یخچال، قرار گرفتن اجاق گاز در محلی که امکان نصب هود وجود دارد، توجه به محل قرار گرفتن سینک و ... از جمله مواردی هستند که در این زمینه باید به آن‌ها توجه کافی نشان داد.

 

3. انواع مدل کابینت آشپزخانه

 

در ادامه به معرفی 5 مدل کابینت آشپزخانه و مزایا و معایب آنها پرداخته ایم.

 

1. کابینت آشپزخانه U شکل

 

کابینت یو شکل انتخابی مناسب برای آشپزخانه های بزرگ و به خصوص کوچک می باشد زیرا فضای زیادی را برای نصب کابینت ارائه می دهند. چیدمان u شکل کابینت ها به این گونه است که آشپزخانه در سه طرف کابینت شده و تنها قسمت ورودی آشپزخانه باز است. این مدل ، سطح کانتر آشپزخانه را افزایش داده و فضای کافی برای قرار دادن وسایل برقی آشپزخانه مانند آب میوه گیری و ... بر روی کانتر فراهم می شود. مزایای کابینت آشپزخانه U شکل سهولت در رفت و آمد، ایجاد کابینت های زیاد و چیدمان کاربردی، مناسب برای آشپزخانه های کوچک و بزرگ، افزایش سطح کانتر آشپزخانه و لذت داشتن کابینت های زیاد و جادار میباشد.

 

کابینت آشپزخانه یو و ال شکل

 

2. کابینت آشپزخانه L شکل

 

برای طراحی یک آشپزخانه کاربردی ، باید مثلث کار یعنی فاصله بین سینک ، اجاق گاز و یخچال را در نظر داشته باشید. مدل کابینت L شکل، بهترین انتخاب در فضاهای کوچک و متوسط آشپزخانه محسوب می شود و می تواند تمام خواسته های شما را عملی کند. انواع آشپزخانه های L شکل فضای کاری ساده و کارآمد را برای شما فراهم می کنند. 

 

3. کابینت آشپزخانه یک طرفه

 

این مدل کابینت اشپزخانه برای اشپزخانه های کوچک و آشپزخانه هایی که یک طرف دیوار بیشتر ندارند، بسیار مناسب است. اگر وسایل جانبی آشپزخانه کمی دارید و ترجیح می دهید تا هزینه کمتری را برای کابینت پرداخت کنید، این طرح کابینت اشپزخانه یک نمونه ایده آل می باشد. مزایای کابینت یک طرفه، صرفه جویی در هزینه، ایجاد فضای کافی برای جزیره و میز غذا خوری، کارایی بیشتر و چیدمان آسانتر می باشد.

 

کابینت آشپزخانه یکطرفه و دوطرفه

 

4. کابینت آشپزخانه دو طرفه

 

این مدل کابینت ، انتخابی عالی برای اشپزخانه های مستطیل شکل می باشد. البته قیمت این مدل کابینت آشپزخانه دو طرفه نسبت به انواع کابینت L و U شکل بسیار کمتر است. این مدل کابینت فضای ذخیره سازی اضافی را به وجود می آورد.

 

5. کابینت جزیره

 

کابینت جزیره از دیگر انواع مدل کابینت است که در اشکال مختلف مربع، مستطیل، نیم دایره و ... در وسط اشپزخانه نصب می شود. اپن جزیره به دو صورت ثابت و متحرک طراحی می شود. در واقع جزیره آشپزخانه یک واحد چند منظوره است که در قلب خانه قرار می گیرد و می تواند زیبایی ظاهری آشپزخانه را تقویت کند.

 

کابینت آشپزخانه جزیره

کابینت آشپزخانه با طراحی جزیره مدرن و زیبا

 

جنس بدنه جزیره از جنس های مختلفی نظیر چوب، ام دی اف، هایگلاس و ... ساخته می شود و از سنگ های مختلفی مانند مرمر، گرانیت، کورین و کوارتز برای صفحه کابینت جزیره استفاده می شود. کابینت جزیره می توان به سینک ظرف شویی، خوراک پزی مجهز کرد و همچنین با قرار دادن صندلی بار در زیر کابینت، از آن به عنوان میز غذا خوری بهره برد. این مدل در اشکال مختلفی مانند کوچک، بزرگ، باریک و گسترده و در سبک های مختلف کلاسیک،مدرن، معاصر، سنتی و ... طراحی می شود.

 

هزینه اجرای کابینت آشپزخانه چقدره؟

 

هزینه طراحی و اجرای کابینت بستگی به سبک مدرن و کلاسیک بودن طرح انتخابی شما و نوع متریال آن ام دی اف، هایگلاس، ممبران، چوب و... دارد.

 

انجام پروژه طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه چقدر زمان میبره؟

 

مدت زمان انجام هر پروژه کابینت آشپزخانه کاملا متفاوت بوده و به تعداد، کوچکی و بزرگی فضای آشپزخانه و نوع طراحی و متریال انتخابی شما بستگی دارد.
 

چرا شرکت طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه تکساز کابینت را انتخاب کنم؟  

 

امروزه شرکت‌های مختلفی در زمینه‌ی طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه فعالیت می‌کنند. شاید به سختی بتوان گفت که بهترین شرکت طراحی و اجرای کابینت و دکوراسیون آشپزخانه کدام است. اما می‌توان با کمی بررسی از مهارت و تجربه‌ی شرکت‌های مختلف اطمینان یافت. تکساز کابینت توانسته است با تجربه‌ی بیش از 25 سال فعالیت درخشان، نظر مشتریان زیادی را به خود جلب کنید. یکی از نقاط قوت این شرکت، رضایت مشتریان از جنبه‌های مختلف کار می‌باشد. تکساز کابینت با به‌کارگیری نیروهای متخصص در زمینه‌ی طراحی و اجرای کابینت، در کنار استفاده از به‌روزترین متدها و بهره‌مندی از پیشرفته‌ترین ابزار یکی از برترین شرکت‌های فعال در زمینه طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه می‌باشد.

 

سخن پایانی

حال که با انواع کابینت آشنا شده‌اید، وقت آن است تا به سراغ محاسبه و مقایسه‌ی هزینه‌ها بروید. به این ترتیب مناسب‌ترین گزینه را با توجه به بودجه‌ی مورد نظر خود خواهید یافت. البته برای انتخاب مدل کابینت آشپزخانه و جزئیات طراحی آن، بهتر است پیش از هر چیز با کارشناسان خبره در این زمینه مشورت کنید.


اشتراک گذاری :

دیدگاه ها (سوال و نظر خود را با ما در میان بگذارید)

شماره همراه و ایمیل الزامی نمی باشد

نام و نظر خود را وارد کنید
نظر شما با موفقیت ارسال شد

برای اطلاع از آخرین محصولات و تخفیفات ایمیل خود را ثبت نمائید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه تکساز کابینت میباشد.

طراحی وب سایت | خدمات سئو و مارکتینگ | آریانا وب دیزاین