کابینت آشپزخانه

کابینت مدرن

تعدا بازدید : 7242

در این مقاله قصد داریم تا به موضوع کابینت آشپزخانه مدرن بپردازیم. اگر تصمیم به تغییر دکوراسیون آشپزخانه قدیمی منزل‌تان دارید و به اجرای یک طرح کابینت آشپزخانه مدرن فکر می‌کنید، این مقاله احتمالا برایتان مفید خواهد بود. اما برای این کار چقدر با اصول طراحی مدرن آشپزخانه آشنا هستید؟ و تا چه اندازه نکات دکوراسیونی مربوط به آن را می‌دانید؟ ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا مهم‌ترین چیزهایی که برای طراحی و اجرای کابینت مدرن آشپزخانه به آن نیاز دارید را یاد بگیرید.

 

مطالبی که در ادامه خواهید خواند:

 

انواع کابینت آشپزخانه مدرن کدامند؟

اصول طراحی مدرن برای کابینت آشپزخانه چیست؟

برای طراحی کابینت آشپزخانه مدرن از چه متریال‌هایی استفاده می‌شود؟ (معرفی متریال‌ها + نکاتی درباره بین کابینتی و مدل دستگیره کابینت مدرن)

برای آشپزخانه مدرن کابینت چه رنگی قشنگه؟ (اصول انتخاب رنگ + معرفی رنگ‌های پر کاربرد)

 

کابینت مدرن

کابینت آشپزخانه مدرن ام دی اف دو رنگ

 

1. انواع کابینت آشپزخانه مدرن کدامند؟

 

وقتی از مدرن بودن حرف می‌زنیم، پیش از هر چیز لازم است تا سادگی بیشتر در طراحی و راحتی بیشتر در استفاده را مورد توجه قرار دهیم. طراحی مدرن در واقع طراحی ساده و کارآمد با متریال‌های جدید است. در مورد کابینت مدرن نیز این مسئله در بخش‌های مختلف آن از جمله جنس کابینت یعنی متریالی که برای ساخت آن مورد استفاده قرار می‌دهیم، مدل دستگیره کابینت، طراحی کاربردی و طراحی ظاهر آن خود را نشان می‌دهد. در ادامه به طور کامل خواهیم گفت که در هر یک از این موارد چه نکاتی وجود دارند که بهتر است مورد توجه قرار بگیرند.

 

2. اصول طراحی مدرن برای کابینت آشپزخانه چیست؟

 

الف: طراحی انواع کابینت آشپزخانه مدرن از نظر ظاهری 

  • کابینت‌های مدرن جزئیات و تزئینات زیادی ندارند و اغلب فلت هستند (همواره به یاد داشته باشید که تاکید بر سادگی در طراحی مدرن از ویژگی‌های اصلی آن است)
  • آشپزخانه‌های مدرن معمولا یا تک رنگ هستند و یا در نهایت برای طراحی آن‌ها فقط از دو رنگ اصلی استفاده می‌شود.
  • استفاده از رنگ‌های خنثی و سرد در طراحی مدرن کابینت آشپزخانه رایج‌تر می‌‌باشد (البته امروزه این ویژگی دستخوش تغییرات زیادی شده است و انتخاب‌های آزادانه‌تری برای رنگ کابینت مدرن وجود دارد.)

 

کابینت مدرن

آشپزخانه مدرن با جزیره سنگی فوق لاکچری

 

ب: طراحی جدید کابینت‌های مدرن از نظر کارایی و بهبود عملکرد 

  • استفاده از کشو‌ها و کابینت‌های ریلی
  • درب‌های جک‌دار یا اسلایدی
  • اجرای کابینت‌های مخفی
  •  نصب سوپرمارکت، انواع نظم‌دهنده‌های کابینت و حتی زباله‌دان مخفی، به منظور بیشترین استفاده از فضاهای موجود از جمله اقداماتی‌ هستند که در طراحی جدید برای کابینت‌های آشپزخانه به کار برده می‌شوند.

 

3. برای طراحی کابینت آشپزخانه مدرن از چه متریال‌هایی استفاده می‌شود؟

 

احتمالا اولین متریالی که به آن فکر می‌کنید چوب است. چوب با همان بافت و گره‌های سنتی‌اش! هر چند که از چوب به شکل سنتی‌اش برای دکوراسیون آشپزخانه مدرن هم استفاده می‌شود اما در حقیقت چوب‌ها جزء اصلی‌ترین متریال‌ها برای کابینت آشپزخانه‌ کلاسیک به حساب می‌آیند نه مدرن. در طراحی مدرن آشپزخانه اغلب از فرآورده‌های چوب به شکل مدرنش استفاده می‌شود. مثلا ورق‌های ام‌دی‌اف و هایگلاس.

در ادامه برخی از رایج‌ترین متریال‌‌های مورد استفاده در ساخت کابینت مدرن را بررسی کرده‌ایم:

 

کابینت مدرن هایگلاس

کابینت مدرن هایگلاس

 

1. کابینت مدرن هایگلاس

 

امروزه رایج‌ترین متریالی که برای اجرای کابینت آشپزخانه مدرن استفاده می‌شود ورق هایگلاس است. ورق هایگلاس در واقع MDF با روکش هایگلاس می‌باشد. ورق‌های هایگلاس ظاهر براق و یکدستی دارند. به همین دلیل نیز برای اجرای انواع طرح کابینت آشپزخانه مدرن مناسب هستند. علاوه بر کابینت هایگلاس ساده، انواع هایگلاس اکلیلی، هایگلاس طرح دار و کابینت هایگلااس مات نیز وجود دارند که برای انواع طرح آشپزخانه مدرن به کار می‌روند. ورق‌های هایگلاس همچنین از تنوع رنگی قابل قبولی برخوردارند. امروزه استفاده از انواع رنگ‌بندی کابینت هایگلاس مات در آشپزخانه‌های مدرن طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 

کابینت ام دی اف مدرن

آشپزخانه مدرن با کابینت های خنثی

 

2. کابینت مدرن ام‌دی‌اف

 

کابینت های ام دی اف تنوع طرح و رنگ بسیار زیادی دارند. به همین دلیل نیز پاسخگوی نیاز هر سبک و مدلی هستند. ام‌دی‌اف ها درخشندگی ورق‌های هایگلاس را ندارند اما تنوع رنگی بیشتری دارند و از نظر براق بودن و میزان برجستگی نیز درجه‌بندی دارند. این ویژگی‌ها باعث شده تا ورق‌های ام‌دی‌اف نیز در اجرای انواع کابینت آشپزخانه مدرن مورد استفاده قرار بگیرند. ضمن اینکه هزینه MDF نیز نسبت به ورق هایگلاس کم‌تر می‌باشد.

 

کابینت مدرن

آشپزخانه ای مدرن با کابینت های فلزی درخشان

 

3. کابینت مدرن فلزی

 

شاید در ابتدا به یاد کابینت‌های فلزی قدیمی بیفتید. این کابینت‌ها اغلب از ورق گالوانیزه ساخته می‌شدند و امروزه نیز مورد استفاده هستند. اما طراحی کابینت های فلزی مدرن به اینجا ختم نمی‌شود. اگر کمی اهل جسارت در دکوراسیون مدرن باشید، انواع کابینت فلزی  و مسی و کابینت استیل نیز می‌توانند گزینه‌های پیش روی شما باشند. هر چند که این فلزات با گذشت زمان دچار تغییرات ظاهری محسوسی خواهند شد اما این مسئله برای خیلی‌ها جذاب است و البته که خیلی‌ها آن را نمی‌پسندند.

 

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن با تلفیق متریال‌ها

 

همیشه مجبور نیستید که برای اجرای کابینت آشپزخانه به سبک مدرن فقط از یک متریال استفاده کنید. تلفیق متریال‌ها به شکل درست و اصولی در کنار هم به شما کمک می‌کند تا آشپزخانه زیباتری داشته باشید. مثلا با تلفیق ام دی اف و هایگلاس نه تنها هزینه اجرای کابینت را کاهش می‌دهید، بلکه از نظر بصری نیز امکان خلق ترکیب رنگ‌های بیشتر و جذاب‌تری را خواهید داشت. علاوه بر این استفاده از چوب طبیعی نیز در کنار متریال‌هایی مثل فلز یا هایگلاس در طراحی آشپزخانه مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد که بسیار جذاب و خلاقانه است. همچنین می‌توانید با استفاده از کابینت شیشه‌ای در کنار کابینت فلزی مدرن و یا حتی کابینت هایگلاس، ظاهر مدرن‌تری به آشپزخانه ببخشید. منظور از کابینت شیشه در واقع کابینت با در شیشه‌ای است که می‌تواند مات یا شفاف باشند.

توجه: شاید برایتان جالب باشد بدانید که کابینت بدون در نیز در بعضی از انواع طرح آشپزخانه مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته که در این مدل‌ها معمولا بخشی از کابینت‌های آشپزخانه و بیشتر بخش‌هایی که نمای مدرنی به ظاهر آشپزخانه بدهد بدون در ساخته می‌شود!

 

کابینت مدرن

دکوراسیونی شیک با کابینت های فلزی مدرن

 

انتخاب بین کابینتی مدرن را دست کم نگیرید!

 

نکته‌ی مهم دیگری که در هنگام اجرای کابینت آشپزخانه مدرن باید به آن توجه کنید انتخاب بین کابینتی است. چرا که تاثیر بسیار زیادی بر روی نمای کابینت آشپزخانه دارد. انواع مختلفی از بین کابینتی مدرن وجود دارند که دستتان را در انتخاب باز می‌گذارند. از جمله انواع بین کابینتی شیشه‌ای، بین کابینتی سنگی، بین کابینتی پی‌وی‌سی، بین کابینتی استیل، بین کابینتی طرح بتن و همچنین آجرهای دکوراتیو.

بسیار مهم است که با توجه نوع طرح کابینت آشپزخانه مدرن، مناسب ترین بین کابینتی را برای آن انتخاب کنید.

 

چه مدل دستگیره‌ای برای کابینت‌های مدرن مناسب‌تر است؟

 

اصل سادگی در طراحی مدرن در همه جا صدق می‌کند. بر همین اساس دستگیره‌هایی در گروه دستگیره کابینت مدرن قرار می‌گیرند که ساده بوده و جزئیات تزئینی زیادی نداشته باشند. دستگیره‌ها معمولا از چوب یا فلز ساخته می‌شوند. در انواع کابینت آشپزخانه مدرن غالبا از دستگیره‌های فلزی به رنگ‌های نقره‌ای، طلایی، مسی و یا مشکی استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که بسیاری از کابینت های مدرن با طراحی جدید اصلا دستگیره ندارند. در مدل کابینت بدون دستگیره درهای کابینت به صورت مگنتی باز و بسته می‌شوند. این طراحی در واقع پیرو اصل سادگی در طراحی مدرن می‌باشد. امروزه استفاده از کابینت بدون دستگیره بسیار رایج شده است. شما کابینت های آشپزخانه بدون دستگیره را ترجیح می‌دهید یا با دستگیره؟

مدل‌های دیگری از کابینت مدرن آشپزخانه وجود دارد که دارای  دستگیره مخفی هستند. در این مدل‌ها به کمک برش سی‌ان‌سی جای مورد نیاز به عنوان دستگیره را برای گیر کردن دست ایجاد می‌گردد. این درها اغلب یا به صورت جکی و یا به صورت آرام‌بند باز و بسته می‌شوند.

 

کابینت مدرن

آشپزخانه ای زیبا با کابینت های مدرن یکدست سفید

 

برای آشپزخانه مدرن کابینت چه رنگی قشنگه؟

 

 در پاسخ به این سوال که انتخاب چه رنگ‌هایی برای انواع طرح کابینت آشپزخانه مدرن مناسب‌تر می‌باشد، لازم است تا ابتدا کمی بیشتر درباره زیبایی‌شناسی و اصول انتخاب رنگ بدانیم.

احتمالا می‌دانید که مهم‌ترین ویژگی طراحی و دکوراسیون مدرن استفاده از رنگ‌های خنثی می‌باشد. اما رنگ‌های خنثی شامل چه رنگ‌هایی است؟ سفید، مشکی و تناژهای مختلف طوسی از اصلی‌ترین رنگ‌های خنثی به حساب می‌آیند. استفاده از این رنگ‌ها در طراحی و دکوراسیون مدرن از اهمیت زیادی برخوردار است. به خصوص اگر در کنار رنگ‌های خنثی از رنگ‌های گرم و سرد نیز به صورت مکمل استفاده کنیم. وجود رنگ خنثی باعث می‌شود تا تاثیر رنگ‌های مکمل در چشم بیننده بیشتر شده و بر زیبایی بصری آن‌ها افزوده شود.

 

کابینت آشپزخانه مدرن

آشپزخانه با کابینت های یکدست سفید مدرن

 

1. کابینت مدرن سفید

 

رایج‌ترین رنگ در بین رنگ‌های خنثی برای کابینت آشپزخانه مدرن سفید است. خیلی‌ها این رنگ را به صورت تک رنگ استفاده می‌کنند. کابینت سفید تک رنگ به ویژه برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار خوب جواب می‌دهد. زیرا باعث می‌شود تا فضا دلباز‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد. مخصوصا اگر به صورت یکدست از کابینت سفید های گلاس براق یا کابینت های گلاس سفید اکلیلی استفاده کنید.

رنگ سفید را می‌توان به منظور جذابیت بصری بیشتر با رنگ‌های دیگر نیز همراه نمود. کابینت سفید گردویی، کابینت سفید و قهوه ای، کابینت رنگ بژ و سفید، کابینت سفید با نوار مشکی از جمله رایج‌ترین ترکیبات رنگی با سفید هستند که برای اجرای کابینت‌های مدرن در خانه‌های امروزی استفاده می‌شوند.

 

کابینت مدرن توسی

آشپزخانه مدرن با کابینت های طوسی سفید

 

2. کابینت مدرن طوسی

 

کاربرد رنگ طوسی در دکوراسیون آشپزخانه مدرن بعد از رنگ سفید رایج‌ترین رنگ می‌باشد. توجه به این رنگ و استفاده از آن در چند سال اخیر نسبت به سال‌های قبل بسیار بیشتر شده و محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. تناژهای مختلفی از رنگ طوسی وجود دارد که می‌توانند به صورت ترکیبی یا تک رنگ در کنار هم استفاده شوند. به دلیل طیف گسترده‌ای که از طوسی روشن تا طوسی سیر وجود دارد، استفاده از این رنگ را هم برای آشپزخانه‌های کوچک و هم برای آشپزخانه‌های بزرگ مناسب کرده است.

اگر بخواهید از رنگ طوسی در کنار رنگ‌های دیگر استفاده کنید، ابتدا باید بدانید که کابینت طوسی با چه رنگی ست می‌شود. به طور کلی تناژ‌های مختلف رنگ زرد، کرم و قهوه‌ای، سبز، صورتی و آبی از جمله رنگ‌هایی هستند که در کنار رنگ طوسی زیبا دیده می‌شوند. البته بسیار مهم است که چه تناژی از رنگ طوسی در کنار چه تناژی از مثلا رنگ قهوه‌ای قرار بگیرد تا از نظر بصری کاملا هارمونی داشته و زیبا به نظر برسد.

کابینت طوسی کرم، کابینت طوسی مشکی، کابینت سفید طوسی روشن و کابینت طوسی قهوه ای از جمله رایج‌ترین کاربردهای ترکیبات رنگی با طوسی هستند که امروزه در اجرای انواع کابینت آشپزخانه مدرن استفاده می‌شوند.

 

کابینت مدرن

آشپزخانه ای زیبا با کابینت های مدرن مشکی مات

 

3. کابینت مدرن مشکی

 

شاید تا چند سال پیش کسی به استفاده از رنگ مشکی در دکوراسیون آشپزخانه فکر هم نمیکرد! اما واقعیت این است که امروزه کابینت مشکی نیز طرفداران خودش را پیدا کرده است. به خصوص آن‌هایی که وجود کمی تفاوت و ریسک را در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه ترجیح می‌دهند.

مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد کابینت رنگ مشکی وجود دارد این است که استفاده از آن در آشپزخانه‌های کوچک به هچ عنوان توصیه نمی‌شود. زیرا این رنگ به دلیل تیره بودن و عدم انعکاس نور فضا را بسیار بسته و خفه می‌کند. رنگ مشکی را نیز مانند سفید و طوسی می‌توان در کنار رنگ‌های دیگر استفاده نمود.

 

کابینت رنگی

دکوراسیون آشپزخانه مدرن با کابینت های مدرن رنگی

4. کابینت مدرن رنگی

 

خیلی‌ها ترجیح می‌دهند تا به جای استفاده از رنگ‌های خنثی، از رنگ‌های گرم یا سرد در اجرای انواع طرح کابینت آشپزخانه مدرن استفاده کنند. معمولا در طراحی مدرن استفاده از رنگ‌های ملو و ملایم بسیار رایج‌تر از رنگ‌های تند و پاستیلی است. مثلا آبی روشن، صورتی روشن، لیمویی و سبز روشن از جمله رنگ‌های رایج در طراحی آشپزخانه مدرن رنگی به حساب می‌آیند. رنگ‌های تیره‌تر مثل سبز تیره و سورمه‌ای نیز در طراحی مدرن آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر یک از این رنگ‌ها می‌توانند به صورت ترکیبی با رنگ‌های مشکی و طوسی و یا سایر رنگ‌های مکمل نیز استفاده شوند.

 

سخن آخر

کابینت مدرن همواره طرفداران خودش را دارد. امروزه خیلی‌ها به دنبال مدرن نمودن دکوراسیون خانه هستند. یکی از مهم‌‌ترین بخش‌های خانه که راه مانور بسیار زیادی برای تغییر دکوراسیون دارد آشپزخانه است. انتخاب کابینت مدرن می‌تواند دکوراسیون منزل‌تان را حسابی زیرو رو کند. در این مقاله از تک‌ساز کابینت سعی کردیم تا انواع طرح کابینت آشپزخانه مدرن را از نظر متریال‌های مورد استفاده، مدل دستگیره‌ها، مدل بازشو کابینت‌ها، کاربرد آن‌ها و انواع ترکیب رنگ مدرن برای آن‌ها بررسی کنیم. ما فکر می‌کنیم که اگر این مقاله را تا انتها خوانده باشید، جواب بسیاری از سوالات خود را درباره کابینت آشپزخانه مدرن گرفته‌اید. اینطور نیست؟

می‌توانید سوالات، تجربیات و نظرات خود را در زمینه اجرای کابینت مدرن با به اشتراک بگذارید.


اشتراک گذاری :

دیدگاه ها (سوال و نظر خود را با ما در میان بگذارید)

شماره همراه و ایمیل الزامی نمی باشد

نام و نظر خود را وارد کنید
نظر شما با موفقیت ارسال شد

برای اطلاع از آخرین محصولات و تخفیفات ایمیل خود را ثبت نمائید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه تکساز کابینت میباشد.

طراحی وب سایت | خدمات سئو و مارکتینگ | آریانا وب دیزاین